Jak zapobiec utracie kolagenu w skórze? Poradnik
Kolagen – jeden z głównych budulców naszej skóry, nazywany białkiem młodości. Występuje w tkance łącznej, obok elastyny i kwasu hialuronowego. Tworzy swego rodzaju rusztowanie dla skóry. Stanowi aż 80% włókien skóry właściwej. Za co odpowiada? Przede wszystkim za nawilżenie, elastyczność, jędrność i odnowę na poziomie komórkowym. Jak zapobiec utracie kolagenu w skórze? Zapraszam do małego poradnika.
Z upływem czasu włókna kolagenowe słabną i opadają. To przekłada się na nie najlepszą kondycję naszej skóry. Pojawiają się zmarszczki. Pierwsze można zauważyć już po 25. roku życia. Szacuje się, że w tym okresie utrata kolagenu jest na poziomie 1-1,5% rocznie. Potem się zwiększa, dlatego szybciej pojawiają nam się większe zmarszczki, skóra traci jędrność, zmienia się owal twarzy. Najbardziej zauważamy te zmiany ok. 40. roku życia. Około 70. roku życia produkcja kolagenu w skórze praktycznie zatrzymuje się.
Co można zrobić, by nie tracić kolagenu?
Jak zawsze, w tym przypadku również sprawdzi się profilaktyka. Nie mamy takich możliwości, by zatrzymać proces utraty kolagenu, ale możemy tak zadziałać, że mocno go spowolnimy. Dlatego powinniśmy korzystać z regularnych, przemyślanych zabiegów. Najlepiej oddać swoją skórę w ręce zaufanego eksperta, który przygotuje plan zabiegowy i zapanuje nad procesem utraty kolagenu.
Wszelkie działania profilaktyczne powinny wspomagać skórę w utrzymaniu w niej prawidłowego poziomu kolagenu. Im wcześniej się o to postaramy (wprowadzimy właściwą pielęgnację, tym dłużej nasza skóra zachowa młodzieńczy wygląd). Z genetyką nie wygramy, ale z czynnikami środowiskowymi na pewno damy radę. To do dzieła!
SPF podstawą pielęgnacji
Wszyscy wiemy, że promienie słoneczne czy światło naszych komputerów/telefonów nie jest sprzymierzeńcem dobrej kondycji skóry. Nie chodzi już o najgorszy scenariusz – typu czerniak, ale nadmierne opalanie prowadzi do szybszego rozpadu kolagenu, odwodnienia skóry, powstawania przebarwień, czyli starzenia się skóry.
Dlatego nie korzystajmy z solariów i bez względu na porę roku, wprowadźmy do naszej rutyny pielęgnacyjnej kremy z filtrem (spf).
Dieta i tryb życia
Tak! Jeśli chcemy być obiektywnymi, musimy również to podkreślić. Dieta ma ogromny wpływ na to, ile kolagenu zachowamy i czy opóźnimy, czy przyspieszymy proces starzenia. Jak zapobiec utracie kolagenu? M.in. warto zadbać, by w diecie koniecznie znały się:
- witamina C (papryka, natka pietruszki, owoce cytrusowe…)
- witamina A (szpinak, jajka, łosoś, marchew…)
- witamina E (kiełki pszenicy, orzechy, awokado, oleje roślinne…)
- flawonoidy (zielona herbata, winogrona, jagody…)
Ogromny wpływ na proces starzenia ma również nasz tryb życia. Warto zrezygnować z palenia papierosów (pod każdą postacią, czyli również elektryczne) oraz, jeśli to możliwe, wyeliminować sytuacje stresowe. Nie zapominajmy też o odpowiedniej dawce ruchu. O to trzeba dbać zawsze. Dla urody i zdrowia!
Czy suplementować kolagen?
To zależy. Są dwie szkoły. Ja jestem zwolenniczką, ponieważ uważam, że doustne dawkowanie kolagenu uzupełnia dietę i pielęgnację skóry. Natomiast trzeba mieć świadomość, że to nie jest kuracja, której efekty widoczne są od razu. Tak więc uzbrajamy się w cierpliwość i na pewno nasza skóra odpłaci nam pięknym wyglądem.
Pielęgnacja domowa a kolagen
W pielęgnacji, która będzie nastawiona na to, by zapobiegać utracie kolagenu, warto postawić na składniki aktywne:
- stabilną postać witaminy C – stymuluje syntezę kolagenu, działa sntyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, depigmentacyjnie
- witaminę A w postaci retinolu – zmusza skórę do pracy, sprzyja namnażaniu włókien kolagenowych
- peptydy, czyli krótkie łańcuchy aminokwasów, które budują struktury białkowe. Wspomagają przekazywanie informacji międzykomórkowej, co przekłada się na proces syntezy kolagenu i elastyny. Aktywnie zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych oraz wygładzają skórę
- koenzym Q10 – chroni komórki przed stresem antyoksydacyjnym i spowalnia proces starzenia
- a także – witaminę E, kwas hialuronowy, krzem, ceramidy
Jak zapobiec utracie kolagenu, dzięki zabiegom?
Ogromną rolę w procesie pozyskiwania nowego kolagenu odgrywają zabiegi kosmetologiczne/kosmetyczne. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo rozwiązań, które faktycznie przekładają się na opóźnienie starzenia, autoregenerację, syntezę kolagenu i spowolnienie jego rozpadu.
Idealnie sprawdzają się metody termiczne (oparte na falach radiowych),wszelkiego rodzaju metody oparte na nakłuciach lub mikronakłuciach (rollery) albo połączenie powyższych (2 w 1).
Po jakie zabiegi warto sięgnąć? Na pewno rewelacyjne będą lasery (frakcyjne ablacyjne i nieablacyjne), radiofrekwencje z mikronakłuciami, peny, fale radiowe (najlepsze oparte na technologii Tecar). Na pewno sprawdzi się też mezoterapia igłowa głęboka, czyli śródskórne podanie preparatu z substancjami aktywnymi.
Mamy mnóstwo rozwiązań, które ułatwią nam walkę z oznakami upływającego czasu, przeciwdziałają zbyt szybkiemu rozpadowi kolagenu, stymulują jego syntezę w skórze. Bez względu na to, które wybierzesz, zachęcam do regularnej pielęgnacji domowej i gabinetowej. Wszystko po to, by jak najdłużej zatrzymać skórę w dobrej kondycji. Ona na pewno Ci za to podziękuje.