Maseczki a skóra. Koronawirus
Obowiązek noszenia maseczek i pielęgnacja skóry budzą wiele emocji. Mnóstwo osób ma przewlekłe problemy. Szczególnie trudno w tej sytuacji mają właściciele skór wrażliwych, atopowych, trądzikowych czy tłustych. Maseczki a skóra – temat, który budzi wiele emocji.
Oczyszczanie – podstawa pielęgnacji
Przede wszystkim, dzięki porządnemu oczyszczaniu, pozbędziemy się w zanieczyszczeń i przygotujemy skórę na przyjęcie serum i kremu. Jest mnóstwo idealnych rozwiązań do oczyszczania, dostosowanych do każdego typu skóry. Ważne, by nie podrażniały, nie powodowały dyskomfortu, działały przeciwbakteryjnie, seboregulująco, przy tym chroniły naturalną barierę lipidową (w końcu to ona chroni naszą skórę przed szkodliwym wpływem środowiska). Świetnie sprawdzają się tutaj cleansery wymagające spłukania wodą, z zawartością substancji delikatnie złuszczających, odblokowujących pory.
Maseczki a skóra
Pod maseczką skóra narażona jest na działanie wilgoci. Tworzy się idealne środowisko do rozwoju bakterii, co przekłada się na zaostrzenie zmian zapalnych. Powoduje zaczopowanie ujść mieszków włosowych, zapychanie porów.
Nosząc maseczkę, przede wszystkim powinniśmy zadbać o barierę naskórka, by nie doszło do jego uszkodzenia. Wtedy patogeny łatwiej wnikają przez naskórek, pozbawiony warstwy lipidowej. Dobrze jest postawić na porządne nawilżanie, regenerację uszkodzeń, łagodzenie podrażnień czy zaczerwienienia. Przy skórach tłustych warto używać produktów o lekkiej konsystencji, z kwasem azelainowym, migdałowym czy salicylowym. To one regulują i zmniejszają wydzielanie sebum i eliminują zaskórniki. Trzeba pamiętać też o antyoksydacji – tu stawiamy na witaminę C (w stabilnej postaci i największym stężeniu znajdziemy ją w linii Vital C marki Image) oraz kwas ferulowy. Zwalczają wolne rodniki, hamują procesy fotostarzenia, poprawiają koloryt, działają przeciwstarzeniowo.
Maskne i badania
Według badania, jakie przeprowadził w 2020 r. profesor i badacz neurologii Yi Zuo (badania przeprowadzone na pracownikach medycznych, którzy przed pandemią borykali się z problemami skórnymi), po wybuchu pandemii zaostrzyły się problemy:
- trądzikowe (w przypadku 78,3%)
- łojotokowego zapalenia skóry (20,2%)
- trądziku różowatego (10,9%)
Największe problemy z cerą mamy w tych miejscach, które zakrywa maseczka, a więc na brodzie, policzkach, w linii żuchwy, wokół ust, ale też w okolicy małżowin usznych (otarcia i zmiany rumieniowe powstające poprzez ucisk skóry przez zauszniki maseczek). U mężczyzn noszenie maseczek może też doprowadzić do zapalenia mieszków włosowych brody.
Maseczki a skóra – pielęgnacja
Podstawą w walce z maskne jest higiena skóry. Wybieramy te produkty, które nie przesuszają skóry. Dlatego warto stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym, który zarówno nawilży, jak też pomoże odbudować warstwę ochronną skóry.
To bardzo ważny czas, który będzie miał wpływ i konsekwencje w przyszłości – jak będzie wyglądała nasza skóra. Dlatego, jak tylko zauważysz jakieś zmiany, zaskórniki, niedoskonałości, przyjdź na bezpłatną konsultację do naszych kosmetolożek, a one pomogą Ci oczyścić skórę (oczyszczanie wodorowe, manualne), a także zregenerują i zaproponują kurację, dzięki której pozbędziesz się problemu. W pełni popieramy noszenie maseczek, ale uwrażliwiamy, by jednocześnie bardzo uważnie przyglądać się swojej skórze i natychmiast reagować, minimalizując ryzyko powstania zaskórników, podrażnień, rozwoju bakterii, drobnoustrojów.