Sucha skóra. Co robić?
Skóra sucha twarzy, dłoni, stóp… właściwie może pojawiać się na całym naszym ciele. Zauważamy nadmierne drobnopłatkowe złuszczanie, szorstkość „w dotyku”, czasem pękanie czy rumień. Jeśli nie reagujemy, możemy doprowadzić do zauważalnych ognisk zliszajowacenia, pojawia się świąd, pieczenie a nawet bolesność. Na skórze ciała tworzą się zrogowacenia mieszków włosowych, zrogowacenia dłoni i stóp albo suchość skóry głowy (złuszczanie łupieżowate).
Sucha skóra. Co trzeba wiedzieć?
W stanie fizjologicznym 20% wody obecne jest w skórze. Tak więc prawidłowe jej funkcjonowanie związane jest z nawilżeniem zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Istotna jest też zdolność naszego organizmu do jej zatrzymywania.
Co wpływa na suchość skóry?
- Uwarunkowania genetyczne
- Dermatozy (atopowe zapalenie skóry, skaza atopowa, łuszczyca, rybia łuska, wyprysk kontaktowy, wyprysk zimowy)
- Starzenie się skóry (90% kobiet po 60r.z. uskarża się na suchą skórę w szczególności po menopauzie)
- Przewlekłe choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, niewydolność nerek, nowotwory)
- Odwodnienie organizmu spowodowane zbyt małym piciem wody, stosowanie leków moczopędnych, picie herbatek odchudzających
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej (niedoczynność tarczycy, niedobory estrogenu, Hashimoto)
- Nieprawidłowa pielęgnacja skóry (mycie twardą, chlorowaną wodą, gorące kąpiele, silnie odtłuszczające środki myjące o odczynie zasadowym, detergenty)
- Nieprawidłowe odżywianie (niedobór wit. A, dieta uboga w kwasy omega 3-6, picie małej porcji dziennik dawki wody)
- Czynniki środowiskowe. (pomieszczenia klimatyzowane, nadmierna ekspozycja na prominiowanie UV, niska temperatura, suchy klimat, wiatr, mróz).
Sucha skóra. Jak pielęgnować?
Pielęgnacja i profilaktyka suchej skóry powinna być ukierunkowana na przywrócenie prawidłowej czynności bariery naskórkowej, redukcję objawów suchości skóry, przywrócenie naturalnego nawilżenia i natłuszczenia.
Aby cera była w dobrej kondycji, należy trzymać się podstawowych zasad pielęgnacji. Powinniśmy sięgać po delikatne preparaty oczyszczające, które nie pozbawiają skóry naturalnych substancji ochronnych, ograniczyć stosowanie żeli złuszczających z drobinkami oraz innych peelingów.
Jakie składniki pomagają przeciwdziałać suchej skórze?
W kosmetykach, produktach, które stosujemy do pielęgnacji, warto poszukać takich składów, które zdecydowanie będą nawilżać:
- Ceramidy
- Mocznik
- Masło shea
- Alantoina
- Azulen, bisabolol (działają przeciwzapalnie)
- Wit F(zapobiega wysuszaniu)
- Wit A i E (goją rany, działają przeciwrodnikowo, zwłaszcza w pielęgnacji pękniętej skóry)
- Olejki: arganowy, jojoba, z makadamii, ze słodkich migdałów
- Skwalan, wyciąg z rumianku, nagietka
Sucha skóra. Zabiegi w Belle Spa & Clinic
Mamy wiele rozwiązań dedykowanych suchym skórom. Sa to zabiegi na twarz, ciało, dłonie i stopy. Zabiegi gabinetowe dedykowane suchej skórze twarzy to przede wszystkim:
- Mezoterapia
- Sonoforeza
- Infuzja tlenowa
- Delikatne peelingi chemicze – laktobionowy, ferulowy, azelainowy, migdałowy
- Zabiegi pielęgnacyjne z tzw. białej kosmetyki. Pracujemy na markach: Image, Dermaquest (produkty amerykańskie), Diego Dalla Palma (produkty włoskie), Arkana (produkty polskie), Menard (produkty japońskie), Sesderma (produkty hiszpańskie)
- Masaż twarzy (wykonywany na natłuszczającym produkcie przynosi ulgę i zniweluje szorstkość skóry).